Egy szikra kellett

Évszám
2015
Beküldő
Kamilla

Az átalakulások nem kevés bátorságot igényelnek. Tudni kell akkor is nekilátni, ha még senki nem fogott hozzá, vagy ha senki sem tartja fontosnak, és dicséret sem jár érte. Ezek azok a változások, amelyeket egyénileg, saját magunkkal összhangban teszünk meg.”


2015. augusztus

Az a keddi reggel is épp ugyanúgy kezdődött a Fenyvesi Ernő pszichológia szakán, mint a többi. 7:50 volt és az előadóba kezdtek szállingózni a diákok. Sokan egyenesen megcélozva a kinézett helyet, leültek és kipakolták a füzetet és a tollat. Mások beszélgetés közben ültek le véletlenszerűen. Az alapzaj is pont annyira volt nyomasztó, mint máskor. A reggeli filozófiatörténet előadásoknak senki sem volt a rajongója és maga a téma is eléggé megosztotta a közönségét. A professzor 8:00-kor kínos pontossággal lépett a terembe. A nyüzsgés alábbhagyott, a beszélgetők előrefordultak a magányos diákok pedig felnéztek mélázásukból. 8:01-kor már mindenki felvette a filozófia iránti érdeklődésük mértékének megfelelő arckifejezést. Így Hedvig Benedek professzor miután mindenkinek a szemébe kellő ideig nézett felkeltve a figyelmet és magára terelve a gondolatokat, belekezdhetett az óra témájának vázolásába.

- Mindenkit üdvözlök! A ma alkalommal megbeszéljük a 3 hét múlva esedékes beadandó dolgozat témáját. Kérem vegyék komolyan. - dörmögte az ősz professzor és szigorúan körbenézett a teremben. - Na és persze legyenek kreatívak.

Erre sokan írogatni kezdték a dátumot, mások nyugtázva, hogy miről lesz szó belekezdtek egy mestermű megrajzolásába és voltak olyanok is, akik amennyire csak tudták észrevétlenül bedugták a fülhallgatót. Hedvig professzor tekintetén lágyítva és egy hosszú lehangolt sóhajtás kíséretében felkarcolta a táblára a kulcsszót: függőség. Az ő betű leírását követően szinte érződött a levegőbe keveredő feszültség. A diákok agya kombinált, a tollak kattogni kezdtek. A füzetekbe felkerült a jelszó. Volt aki pirossal, vagy csupa nagybetűvel vagy kétszer aláhúzva írta a jegyzetébe a szót. Egy valaki azonban nem írt fel semmit, csupán bámulta az üres lapot és kétségbeesetten nézett a táblára, majd pár percnyi körömrágás és homlokdörzsölés után a levegőbe emelte a kezét.

- Igen Miss Zenke? - szólította fel a professzor.

- Nincsen más választási lehetőség? - kérdezte óvatosan - Csak mert... - de nem folytatta, nem is akarta elkezdeni a mondatot, de már mindegy volt.

- Nincsen hölgyem. Ez egy rendkívül elgondolkodtató téma, rengetegféleképpen meg lehet közelíteni. Mi vele a probléma? - tette csípőre a kezét és kérdőn nézett Zenkére.

- Nem, semmi probléma. - sütötte le a szemét.

- De elkezdett valamit. Mondja csak! - próbálkozott barátian Hedvig professzor.

- Semmiség, nem fontos! - legyintett a lány, majd lehajtotta a fejét, jelezve, hogy ő nem mond többet és részéről folytatódhat az óra. A figyelő diákok halk összesúgások kíséretében idővel előrefordultak levéve a plusz nyomást Zenkéről.

A másfél órás eszmecsere végeztével, mikor már mindenki kiadta magából gondolatait a világot és a létezést illetően, na meg Hedvig professzor ráhúzott még egy 10 percet, nehogy valakiben benne maradjon az egyik elmélete, az óra véget ért és a terem lassan kiürült. Zenke hagyta el először a termet és azonnal a dékán helyettes irodája felé vette az irányt. A fejében az az egy szó keringett. Egy szó és egy egész történet. A saját története, amitől szabadulni akart. Nem írni róla, eltemetni. Mélyre.



2013. január

Azon a deres és valószerűtlenül ködös téli napon különösen sokan jelentek meg az Akácvirág út 32. alatt. A zárt dupla ajtó előtt nagyjából 10 ember ácsorgott. Egy húszéves -féle srác a falnak dőlve rágcsált egy fogpiszkálót, közben a haverjainak mutatott egy kártyatrükköt. Voltak a tömb előtt idősebbek is, akik kicsit feszengve várakoztak és ott állt a kisebb tömeg takarásában Zenke is. Kezeit zsebre dugta, de az izgalom által kiváltott remegését az sem leplezhette. Sáljába temetve az arcát, bakancsával egy kavicsot taszigálva várt ő is. Mint mindenki más. 9:34-kor, látszólag kényelmesen és nem zavartatva magát az idő múlása miatt nyitott ajtót egy barátságos tekintetű idősödő hölgy. Nem szólt semmit, csak állt az ajtóban és széles mosollyal üdvözölte a vendégeket. A teremben már körbe voltak rendezve a székek és a nyomott szürkeséget kissé enyhítő kamillatea illata érződött. Zenke csaknem utolsóként merészkedett a terembe és azonnal a kikészített műanyagpoharak felé vette az irányt. Vacogó kezét égette a forró tea, de ő hagyta, sőt jól esett neki. Körülbelül negyed órán át nem történt semmi. Az emberek tétován jártak-keltek a túlságosan is nagy teremben és látszólag nem tudtak mit kezdeni magukkal. Csak néhány bátor negyvenéves elegyedett szóba egymással. A halk morajlást az egyhangú falak kísértetiesen verték vissza. Zenke szoborként állt és nézte a székeket. Alig páran üldögéltek rajtuk. A karórájára pillantott. 10:00 és még semmi sem történt. Összeráncolta a homlokát, megitta az utolsó csepp teáját is, majd elindult és határozottan helyet foglalt. A példájára már szinte mindenki ült, mikor az ajtónyitó hölgy visszatért.

- Üdvözlök mindenkit! - mondta harsányan. - Többetek már járt itt, de az újak kedvéért talán mutatkozzunk be! Kezdjük veled! - mondta kicsit lejjebb víve a hangját.

- Perl Olíviának hívnak és függő vagyok! - mondta halkan a fiatal szőke lány egyik tincsével babrálva.

- Szia Olívia! - hallatszott a határozott és bizonytalan hangok együttese.

A csoport minden tagja mondta halkabban hangosabban, Olíviára nézve, vagy a földet bámulva, suttogva vagy inkább csak tátogva. Mindenki, kivéve Zenkét, aki még a földről sem merte felemelni a tekintetét. Mialatt Olívia elmesélte a történetét, Zenke egyszer sem nézett fel. A porszemekből a földön már egész dobocskát sikerült összesöpörnie és a széknek a széle is tele volt már a körme nyomaival, de ő még mindig rettentően félt.



A 200-as terem ajtajához érve Zenke megtorpant. Szemtől szemben állt az „orvosi szoba” felirattal. Meglepetten tapasztalta, hogy valószínűleg a dékánhelyettes irodáját áthelyezték. Zavartan elindult a másik irányba a folyosón, a termek feliratait vizsgálva. Amint végignézte az összes termet az emeleten, a lift felé indult, hogy a másodikon is körülnézzen, majd eszébe jutott, hogy valószínű, hogy a másik épületben van az iroda. A lépcsőn át elindult a B épület felé. Útközben belebotlott az egyik barátjába, Leóba.

- Hali Zenke! - köszönt a lánynak.

- Szia, ne haragudj most mennem kell! - állt meg a srác mellett egy pillanatra.

- Hova mész? - kérdezte.

- Öö... a könyvtárba, majd összefutunk, rendben? - érintette meg a karját, aztán már el is tűnt a fordulóban.

- De a könyvtár... - kezdett volna bele, de amint látta eltűnni Zenkét, csak zsebre tette a kezét és maga elé morogta - ...a másik irányba van. - majd öntudatlanul is mosolyra húzta a száját.


Zenke kilépett az épületből és megcélozta a közeli zebrát. A lépteit megszaporázva, csaknem futva indult meg a buszmegálló felé. Úgy sietett, mintha minden azon múlna, mikor ér végre oda. A buszmegálló tömve volt a délelőtti nagyvárosi tömeggel. A busz meglepő módon majdnem pontosan érkezett. Zenke fellépett rá és próbált úgy helyezkedni, hogy ne is nyomják agyon, hagyjon is helyet a leszállóknak, de ő tudja elhagyni a leghamarabb a buszt a Fecske parknál. A kora nyári napon a buszban fülledt volt a levegő és az emberek távolba révedő tekintete még inkább erősítette a monoton hangulatot, ami akaratlanul is rátelepedett Zenkére is.



A társaságot látszólag nagyon megmozgatta Olívia története. Többek arcán is megjelentek valódi emberi érzelmek a sztori hallatán. Attól kezdve valóban le lehetett venni egyesekről mint gondolnak és éreznek. A burok, amiben addig szótlanul és kifejezéstelen arccal csoszogtak kezdett feloldódni. Zenke szemében is megjelent egy őszinte együttérzés, ami tényleges könnyeket facsart a szeméből. Erre nem számított. Bármire, csak arra nem, hogy megérinti a csoportterápia.

- Köszönjük Olívia! - bólintott kedvesen a csoportvezető.

- Akkor most, te következel! - fordult Zenke felé, aki már ugyan kiegyenesedve, de a tekintetét még mindig a földnek szegezve ült.

A felszólítás hallatára meg sem rezzent, ugyanúgy ült mint addig. „Talán elmúlik, ha nem figyelek oda” - gondolta és erősen koncentrált arra, hogy a lehető legkisebb érdeklődést se keltse fel az emberekben és, hogy a barátságos hölgy ne hozzá, hanem a mellette ülőhöz beszéljen.

- Hahó, kedvesem! - lépett oda Zenke elé a csoportvezető. - Hogy hívnak? - érintette meg Zenke vállát.

Már minden kétséget kizáróan neki szóltak és ideje volt reagálni is, különben a végén még azt is ráaggatják, hogy zavarodott vagy hogy őrült. Ezen gondolatok hatására, mintha megmozdult volna valami az egyetemista lányban és kihúzta a combjai alól a kezeit, az ölébe tette, majd pont annyira lassan, hogy az ne tűnjön hirtelennek, de ne is húzódjon el túlzott mértéken felemelte a fejét és körbenézett. Az őt bámuló tekintetek között voltak kedvesek, értetlenkedők, biztatóak azonban voltak szánakozóak is.

- Lehetne, hogy engem most kihagyjunk? - kérdezte a csoportvezetőre nézve.

- Hát... ha ezt szeretnéd, lehet. - mondta a hölgy elbizonytalanodva, majd a Lenke melletti fiúra nézett. - Akkor Márió, megtennéd, hogy folytatod?

- Márió vagyok és függő! Tudom nehéz elképzelni, de 15 évesen kezdtem drogozni. A szüleim elváltak, a suliban kiközösítettek...

Márió hangja már csak zajnak tűnt Zenke számára. Ez a zaj pedig 2 éven át zúgott a fejében, hetente, vagy kéthetente (mikor kihagyta a gyűlést) és volt, hogy csak havonta látogatta sorstársait. Mindig kedden tartották a gyűlést. Mindig 10 óra körül.



A busz nagyot fékezett és megállt a megállóban. Amint kinyílt az ajtó Zenke máris megindult az út túloldalán lévő épület felé. A recepción megkérdezte merre találja az irodát, majd felment lifttel a másodikra, megkereste a 170-es termet és gondolkodás nélkül kopogott és benyitott majd bezárta maga mögött.

- A dékánhelyettes urat keresem! - hallatszott az ajtó túloldaláról.

- Sajnos ma nincsen bent. - közölte egy női hang. - Milyen ügyben keresi?

- Ami azt illeti...

A nyomtató hangja felerősödött és elnyomta a beszélgetést. A titkárnő a számítógépen keresett valamit, buzgón nyomkodta az egeret, tekintete pedig ugrált az ablakok között. Előszedett egy papírt, Zenke felé fordította és mutogatott valamit rajta. Aláírás helye, név, lakcím és a többi.


Zenke a lappal a kezében lépett ki az irodából. Miután a folyosón volt és maga mögött bezárta az ajtót egy darabig csak némán állt és a semmibe meredt, majd elindult a lift felé a kezében lógó kitöltetlen űrlappal. Tudomást sem véve a lift előtt várakozókról elsőként lépett be az üres liftbe, majd a földszint gombját nyomta meg. Érezte, hogy lelkileg és fizikailag is süllyed. A mélység magával húzta, újra az emlékekbe.



2013. május

Az gyűlések Zenke nélkül folytak hónapokon át. Azonban egy teljesen átlagos tavaszi kedden, a gyűlés közepén az ajtónyikorgást követően egy barna lány lépett be. Nem szólt semmit csupán leült egy üresen hagyott székre és kihasználta a rá szegeződő vegyes tekintetek adta csöndet, így szólt:

- A nevem Pataki Zenke és drogfüggő vagyok! - csengett a hangja magabiztosan és élesen szelte a levegőt.


...


A liftajtó egy derűs arc előtt nyílt ki. Zenke őszinte mosolyáról bárki aki ismeri meg tudta volna mondani, hogy igazán ritka kincs. Sugárzóan csillogott a szeme és ahogy az épületet elhagyva a táskájába gyűrte a lapot a park felé igyekezett, ahol letelepedett az egyik padra és elővett egy füzetet. Miután kinyújtózkodott, beszívta a D-vitaminban gazdag napfényt, bekattintotta a tollát és írni kezdett:


Tisztelt Hedvig tanár úr!


A függőség számomra a függetlenség hiányát jelenti. Egész életemben küzdöttem, hogy valóra váltsam az álmomat és a zenének szenteljem az életem, de apám mindig is a saját szakmájában akart engem is tudni. Én soha nem akartam pszichológus lenni. Most sem akarok. Ami pedig a magammal vívott harcot illeti a múltbeli drogtól való függésem miatt, igyekszem  végleg múlttá változtatni. Tehát az én válaszom az, hogy nekem a függőség az eddigi életemet jelentette. Egy életet, amit sohasem akartam. És mennyire igaz, valóban csak egy szikra kellett egy kavics a fogaskerékben, ami megmutatja merre is miképp változzon az ember. Nekem mindig is nekemre esett felhagyni a megszokással. Eddig. Köszönöm szépen a kavicsot, az életemet adta vissza.


Rendkívüli az előadása, Sok sikert kívánok a jövőben,


Pataki Zenke


Zenke végigsimított a levélen, majd elővette az űrlapot. Elolvasta pontról pontra a tájékoztatót, majd aláírta. Hivatalosan is kijelentkezett az egyetemről.