Emese

Évszám
2011
Beküldő
emese
Ezer, színes, csillámló karperec egymáshoz ütődésének kellemes csörömpölése jelezte, hogy Emese ismét tudja a választ, az idősödő, konzervatív felfogású tanár értelmezhetetlen kér­­désére. Dús, válláról kanyargós úton leomló barna haját meglibbentette saját kezének gyors mozdulata, ahogy jelentkezett. Persze a fiúk rögtön felhorkantak és rosszallóan tenye­rük­be temetkeztek, a lányok pedig halk sutyorgásba kezdtek. Tulajdonképpen Emese sosem ör­ven­dett túl nagy népszerűségnek az osztályban. A többiek egyszerűen képtelenek voltak el­fo­gadni csilingelő hangját, színes, feltűnő ruhadarabjait, melyeket eldugott, kicsi utcák olcsó tur­kálóiból szedett össze. A lányok irigykedve figyelték gyönyörű, combjáig leérő, fénylő, bar­na haját, melybe nem egyszer, félig elrágcsálgatott, büféből szerzett, epres rágót ragasz­tot­tak. Azt meg egyenesen elviselhetetlennek érezték, ahogy tömény, fél órás tudományos érte­ke­­zéseket tartottak Préri tanár úrral a végmoréna tavak, 21. századi helyzetéről. A tudás, ami a lány­ból sugárzott, olyan hatással lehetett társaira, mint a káros ultraibolya fény. És persze, nem lehetett egyszerűen elkenni személyiségét egy minőségibb naptejjel. Furcsa lényének han­gu­lata elárasztotta a termet, amint reggelente belépett, hosszú, bolyhos csizmájával, folt­var­rásos válltáskájával, rikító színű harisnyájával, műanyagpoharából eszegetve a barackos tú­rót. Emesének három barátja volt mindösszesen az iskolában. Préri tanár úron kívül: a rajz­ta­­nárnő, és az angoltanár. Az ő óráikon sziporkázott, bármit kérdeztek tőle, rögtön, eltúlzott moz­dulattal jelezte, hogy képben van, s ehhez még zenei aláfestést is biztosított, hisz a kar­kö­tők folyton csengtek. Óráik után, magabiztosan állt fel helyéről és sietett mestereihez, akikkel meg­beszélte mindennapos dolgait, együtt indultaka büféhez, és megkóstolták egymás forró­ cso­koládéját, majd megállapították,hogy a gép rossz, kevés benne a cukor. Hogyha ők nem vol­tak ott, elhatalmasodott a lányon a magány. Szorosan behúzódzkodott padjába, fejét a váz­lat­­füzetére hajtotta, arcát eltakarta hatalmas hajkoronájával, és vad, mérges mozdulatokkal ka­ri­katúrákat készített osztálytársairól.

- Igen, kedves?- szólította fel lágy, laza hangon a lányt, már csak megszokásból. Ő kérdez, E­me­se felel, persze hibátlanul. Pedagógus pályájának legszebb virága. Mely mégbárhová nő­het.

- A megoldás: a Variszkuszi-hegységrendszer skandináviai vonulata.

A hatvanas éveit jócskán taposó tanár úr hirtelen tágra nyitotta szemeit, amely azért nagy tel­je­sít­ménynek számított, hisz máskülönben olyan szűk résen át pillantott ki fejéből, hogy megsem tudta állapítani sose egy lélek sem, hogy milyen színűek. Érezte mindenki, hogy most va­la­­mi nagyon más történt, mint általában. Az erős őszi szellő kicsapta a tetőablakot, beáramlott a hideg a székek és padok közé, és még masszívabb csendet fagyasztott a teremben. Préri ta­nár úr, csüggedten leült a földre, a tábla elé, fejét térdére hajtotta, majd felnézett és így szólt:

- A válasz helytelen.

A ritka, és félelmetes pillanat nem tartott soká, a csengő kíméletlenül hangosan, erőszakosan je­lezte, hogy itt a vége az álmélkodásnak, mindenki induljon a dolgára, a mellékhelyiségbe, a könyv­tárba, a büfébe, a tanár se zargassa tovább szegény diákot a tárgyával, az is menjen is­ten hírével. Préri, pedig engedelmes ember lévén, alig hallhatóan, nem ellenkezett, köszönést le­­helt a levegőbe, rá sem nézett tanítványaira, tempós léptekkel, kiviharzott. Emese sem várta meg, míg osztálytársai a hirtelen előállt, felfordult, feszült hangulatból visszaesnek eredeti sze­­re­­pükbe és kémiafüzetükből gyorsan kitépett papírgalacsinnal hajigálják, amire ráadásul hi­­bá­­san van feljegyezve a kénsav képlete. Kirúgta maga alól a széket, mely ráborult Svéd Ti­mi eredeti bőr táskájára és szaladt, eszeveszetten. Most ez a pár lépés végeláthatatlannak tűnt. Le­nyom­ta a vaskilincset, olyan erővel, hogy majd­nem kezében maradt, s talán megsé­tál­tat­hat­ta volna a folyóson. De végül, mégis engedelmesen a helyén maradt, Emese pedig száguldott a lány WC felé. A helyre ahová az iskolákban az ö­rök­ké csüggedtek, a magányosak, és az út­ke­resők járnak, remélve, hogy a lefolyóból egyszer hát­ha felbukik egy üzenet, papiros mely hor­dozza az isteni titkot, amely megoldja a gondokat.

*
Az érzés, hogy csalódást okozott annak, aki ebben a vöröstéglás börtönben tán leg­job­ban szerette, sárgás, sós ízű könnyként csurgott le piros arcán. S remélte, hogy ahogy könnyei hul­lanak, úgy veszti el velük együtt a bűntudatot, a haszontalanságot, a mérgező, kesernyés fe­szítő dolgot, ami nőttön növekedett benne, nemhogy eltűnt volna. Majd azon mélázott, hogy azt minden felesleges pátosztól mentesen, őszintén ki lehet mondani, hogy ez valósággal egy bör­­tön. Rács van az ablakon… Rács. Amin még a Keresztes Ancsa sem fér át, pedig neki van a legkeskenyebb csípője, az egész osztályban. És rozsdásak, régiek. Senki nem próbálta szét­fe­szíteni, legalábbis sem­mi jel arra.  Nemzedékek nem törőd­tek azzal, hogy zárva van a nagy­ka­pu, hogy az ablakon nem lehet átmászni, hogy a folyósón és a tantermeken kívül nincsen lét­jo­gosultságuk. Másrészt meg, olyan emberekkel kell napjában órákat eltölteni, akik ocs­mány fir­kál­mányokkal, olvashatatlan és tábláról helytelenül lemásolt matekpéldákkal do­bál­ják, el­gán­csolják a 10perces futásnál, beleolvasnak a naplójába, majd ezek után az egész is­ko­lában futótűzként elterjesztik, hogy szokott a kakasával beszélgetni. 8 év letöltendő börtön­bün­tetés. A vád, hogy élsz, hogy tanköteles vagy, hogy pezseg benned (vagy nem) a tudás­szomj. A bíró hevesen kalapál. Nincs lehetőség fellebbezésre. Vége. Pont.

*
Az osztályban a szokatlan csend - amely olyan furán bevonta egy láthatatlan, finoman hím­zett réteggel a társaságot -, azt üzente a komiszoknak, hogy most nem szabad felkacagni, csú­nyán beszélni, akár tüsszenteni, mert ez olyan pillanatok egyike, ami a változások sorát húz­za maga után. Ilyenkor dönti el valaki itt lenn a gép mögött, hogy ki is legyen a következő je­le­net főszereplője, a hős, a vétkes, az áruló, a bohóc, a gyilkos, az okos, a szerelmes. Köz­ben literszámra szürcsöli az olcsó jegesteákat, hátha attól majd jobban ír, s a citromos íz­fo­ko­zó majd füttyszóval hozzárendeli az ihletet, hogyha esetleg ráér és nincs másutt dolga, akkor le­gyenszíves… idefáradni, hátha a billentyűk finomabban zörögnek majd annak a valakinek az ujjai alatt és a ritmusképletből, netalántán megjelenít, valami értelmes, magyar mondatot, a pisz­kos képernyőn, - ami természetesen hónapok óta, nincs megpucolva (mert miért is) - , egy o­­­lyan mondatot, ami új, amilyet még senki sem írt, ami érdekes, ami csak azé a valakié, aki most, ha egy percre megbocsájt az olvasó, akkor kifésüli a haját, mert már vasárnap délután ne­gyed három van, és hát tiszteljük meg a napot. Az sosem árt. Addig csak uralkodjék az a nem mindennapi némaság 8. c „börtöntöltelékein”.

*
Ugyanúgy, még mindig szétterítve feszült a képzeletbeli, mintás „abrosz” a társaságon, a moz­dulatok lemerevedtek, a tekintetek megfagytak, körülbelül még 10 másodpercig. Aztán nem… András fejében megmozdult valami. Valami, ami nemet mondott a semmittevésnek, va­­lami, ami arra sarkallta, hogy felpattanjon, és csakúgy, mint Emese, elhagyja a fogdát. Át­vá­gott az aulán, olyan sebességgel, hogy hallani lehetett, ahogy magas, szikár teste, félbeszeli a levegőt. Majd hirtelen megtorpant, lendületből felemelt egy kis elsőst, karjára ültette, és ba­bo­názó, barna szemeivel határozottan szuggerálni kezdte a kislányt, aki épphogy szabadult a bü­féből, szája szélét rúzs helyett, eperlekvár díszítette, és bal kezében, egy félig megrágott kif­lit lengetett, bármikor készen egy önvédelmi ütésre. Andris egy pillanatra megijedt, az ehető fegy­ver láttán, de realizálva magában a helyzetet, hogy a legrosszabb esetben is maximum mor­zsás lesz a feje búbja, kérdőre vonta a kislányt:

- Nem láttad véletlenül Emesét? Tudod, azt a lányt, akinek ilyen nagyon szép, hosszú barna ha­ja van, és egy csomó, színes karkötője. - Az elsősön nagyon látszott, hogy igyekszik össz­pon­tosítani, rakosgatni elméjében az arcokat, hangulatokat, színeket, szagokat és hangokat, majd felcsillantak kék szemei és kiflijével határozottan a lány WC bejáratára mutatott. Andris meg­köszönte, letette a földre a gyereket, majd beleharapott a péksütemény végébe. És észre­vét­lenül beoldalgott a mellékhelyiségbe.

*
Emese fejében többször is megfordult élete során az öngyilkosság gondolata. Olykor komolyabb, olykor kevésbé komoly szándékkal. Először 4 évesen az óvodai úszáson. Ki­csú­fol­ták, hogy milyen csúnya a bikinije, foszlik a széle, majd, akiről addig azt hitte, hogy a leg­jobb barátnője és az összes aranyos, apró, gyermeki titkukat elmondták egymásnak, belökte a me­­dencébe és élesen, visszavonhatatlanul, teli torokból azt ordította, hogy: RONDA. Emese csa­­lódott volt, előjöttek benne, persze még nem tudatosan, azok az érzések,amiket min­den em­ber megfogalmaz magában hetente legalább egyszer, mint,például a: semmi sem az, ami­nek látszik. Emese elbujdosott az ovi kertjében és elkezdte eszegetni a bogyókat arról a bo­kor­ról, amire az óvó nénik, mindig kétségbeesetten mutogattak és visonyáltak, hogy mérgező, ne­­hogy hozzáérj! Aztán az évek múlásával Emese próbálkozásai egyre gyakoribbá és veszé­lye­sebbé váltak. Most is, mint általában tudatosította magában, hogy az utolsó kapaszkodója, ami itt tartotta ezen a Földön, az is eltörött és már zuhannia kellene az univerzumban, el messzi­re, és majd az illetékesek azt tesznek a roncsolódott lelkével, meg idegeivel, amit akar­nak. Felőle aztán perzselhetik ott lenn, vagy szépen betakargathatják és simogathatják fenn, an­gyali fuvolaszóval nyugtatgatva. Aztán lepörgette maga előtt még egyszer azokat a dol­go­kat, amikre jó volt emlékezni, amelyek néha, nagyon ritkán előhoztak belsőjéből egy-egy ha­lo­vány mosolyt. Végül pedig elkezdte oldozni csizmája vastag fűzőjét, szép lassan, megadva a mód­ját utolsó földi mozdulatainak. Kihúzta a zöld zsineget, majd rögzítette a rozsdás rácson, a­mit úgy gyűlölt, ami megakadályozta, hogy egészen Afrikáig fusson és felfedezzen titkos tá­ja­kat. Ott állt a pici hokedlin és azon morfondírozott, hogy ugye nem hízott mostanság, ne­hogy elszakadjon a fűző. Hátborzongatóan csörögtek most már a karperecek, nem pedig, éne­kel­ve és vidáman, mint általában. A haragoszöld zsinórt nyakára tekerte, beleborzongott, kar­ja­i libabőrösek lettek…Megkötötte a csomót… És már lendült a színes harisnya, hogy kirúgja ma­ga alól a széket, mikor valaki vandál módon betört a WC-be. Neee… Nem reteszelte be. Öreg hiba.

- ELGURULT A GYÓGYSZERED, TE IDIÓTA?!!! - ordított Andris leoldva a fűzőt a rácsról.

- Mit gondolsz te, úgy mégis? Azért ennyire nem néztelek ostobának! Nem tudtál egy választ egy kérdésre és felkötöd magad? Akkor percenként tehetném meg ugyanezt. - Emese meg­le­pet­ten bámult előrefelé. Sosem akadályozta meg öngyilkossági kísérletben olyan ember,aki nem húsz évvel idősebb nála, és nem tartozik, valamiféle átruházhatatlan, törvénykönyvekben le­fek­tetett felelősséggel érte.

- Leszállsz erről a székről most! És ezen túl csak tépőzáras cipőben jöhetsz suliba! És… És ha­za­kísérlek… - Andris hangja egyre halkult, és gyöngült. Elvesztette a fonalat, miközben be­le­­nézett Emese legalább olyan barna szemeibe, mint amilyenek a sajátjai. Sokáig bámultak egy­másra. Emese a meglepődöttségtől nem volt képes más egyébhez kezdeni, Andris pedig csak­úgy, nézelődve felejtette magát.

- Miért fáj az neked, hogy ki akarok szállni? Miért nem örültök inkább, hisz tudom, hogy gyű­löl­tök mindannyian. Mire jó, most ez a hősködés? Hogy azután, az egész iskola arról beszél­jen, hogy megmentetted annak az őrült Emesének a semmit nem érő életét?

Megint leszállt az az ominózus „terítő” a WC-ben tartózkodókra.

S közben az a valaki, aki a gép mögött ül, megpróbál egy nyolcadikos fiú fejével gon­dol­kod­ni. Köztudottan nem egyszerű. De azért megpróbál. A fiú és a lány tekintete összeolvadt, most valahogy mindegy volt, hogy folyik a csap, hogy van-e rács az ablakon, vagy nincsen.

- Most miért mondod ezt, mikor te is nagyon jól tudod, hogy ezt az egészet te tetted ilyenné. Hogy kitűnően tudsz várfalat, védőbástyákat, meg olyan lövészárkot építeni ahonnan jó előre le­támadod a közeledőt, nehogy véletlenül kedve legyen barátkozni veled. És utána meg ki­je­len­ted, hogy téged mindenki gyűlöl.

Emese váratlanul elvigyorodott. Fogai szélesen kilátszottak, szemei lángoltak.

- Egy embert mondj, aki közeledni akart volna. Csak egyet és ígérem, hogy egy darabig még nem ölöm meg magam.

Andris, most valahogy szívesen eltűnt volna a WC-ből, és mondjuk osztozkodott volna az u­zson­náján az elsőssel, akitől galádul elkobzott egy falatot. Amit Andris meglátott Emesében, egy olyan ablakon át, amelyen talán kivételesen nem volt fegyveres őrködés, azon olyasmit pil­lantott meg, amilyet a filmekben olyankor szoktak észrevenni a férfiak, mikor a nap már le­me­nőben van, fújja a szél a tengerparton a lány haját és rákezd a hegedűsor. Messze zeng a vibrato. A hullámokon át. Az isteni embert látta. A kincseket a színes papírokba csomagolt titkokat, amiket próbált a leányzó rejtegetni, azt a világfájdalmat, amit a tehetetlen, legfeljebb kéz alatt szerzett drogokkal tud felhígítani. Benne volt a szándék, hogy felhígítsa mégis ezek nél­kül. Emese pedig… Pedig életében először állta a tekintetet, amely kíméletlenül kutatta őt. S ekkor leszállt megint valami kendőféleség. De ez nem az volt, ami mindezidáig. Ez egy fe­ke­te, díszítéstől mentes lepel volt. Amelybe nem lát bele a gép mögött ülő lány. Aki ismét kor­tyolt egyet a teából. Nem tudja ő sem, hogy mik hangzottak el alatta, hisz nemcsak sötétszínű, még „hangszigetelt” is. Az már András és Emese történetének titka.


*

Emese fülébe zenét vezetve, ritmusosan ugrándozott délután a folyósón. Majd befor­dult az egyik terembe.

- Szia, hoztam csokit. Bűntudatom van, hogy miattam egész héten itt kell másolnod az angol szó­­tárat. De ez akkora hülyeség. Csak mert bejöttél a lányvécébe…

- Az… De megéri.Gondolj bele. Azért nem olyan gyenge az a cipőfűző… Jut eszembe, kidobtad?

- Ahogy megígértem… Öööö… Azt ott rosszul írtad, nem kichen, hanem kitchen. – mutatotta fi­ú füzetére Emese, mire Andris, megfogta a lány kezét és sportszelet ízű csókot lehelt rá.

*
A monitor mögött ülő lány elmentette a dokumentumot és elindult teát tölteni magának. Elfogyott a tea, elfogyott a betű…