Főnix

Évszám
2015
Beküldő
Ditty

 „Az átalakulások nem kevés bátorságot igényelnek. Tudni kell akkor is nekilátni, ha még senki nem fogott hozzá, vagy ha senki sem tartja fontosnak, és dicséret sem jár érte. Ezek azok a változások, amelyeket egyénileg, saját magunkkal összhangban teszünk meg."

Vannak az ember életében időszakok, amikor keres. Bármit tesz, bármerre lép, keres. Induláskor a kulcsait, vásárláskor a bankkártyáját, tömegben ismerőst, ismerősök között ellenséget...gondjaiból a megoldást, szerencsében a rejtett bajt. Kérdésre a választ, a válaszra a következő kérdést.

Állandó elfoglaltsággá válik a keresés. Az élet egy nagy GOOgle-vá alakul, csak pötyögjük a keresőbe a címszavakat.

Aztán van, hogy találunk is. Nem mindig, de van.

A kulcsokat a mélyhűtőben, a bankkártyát a gyerek gyurmakészletében ( mert jól lehet vele gyurmakukacot szeletelni), a tömegben a 20 éve nem látott ismerőst szombaton délelőtt, amikor smink nélkül mackógatyában átfutottunk üzletbe. Olykor megtaláljuk a gondra is a megoldást és van, hogy a feltett kérdésünkre is megérkezik a válasz, csak épp nem pont az, amire számítottunk...

Van ilyen. Ezernyi módja, változata van a csalódásnak és a legnagyobb csalódásokat követi általában a legnagyobb keresés.

Keresgéltem a minap a neten. Szívügyemnek éreztem egy „életszakaszlezáró-csakazértisjólleszek-" tetkó megtalálását, amit majd magamra pingáltatnék óvó, figylemeztető jelként, csak úgy, a saját örömömre. Találtam millió képet „szeretlek Mancitól"-japán jakuza festményig terjedő minőségi skálán. Valahogy nem volt az igazi az egyik sem. A nagy kattogások közepette aztán egyszercsak elémkeveredett a főnixmadár legendája.

Ez a csóri madár mítosztól függően 500 vagy 1461 évig él. Nekem mindegy, vesszenek ezen össze a mítoszszakértők, maradjunk annyiban, hogy sokáig. Szerintem sokáig keresgél ő is, lévén, hogy fő elfoglaltsága, hogy a fahéjfa ágaiból fészket rakjon magának. Aztán amikor már megvan és pihenhetne egyet, fogja és felgyújtja magával együtt...Kész horror! 

Igen ám, de a nagy tüzet csodálatos dolog követi... a hamvakból újjászületik egy gyönyörű új főnixmadár.

Ez az, gondoltam! Építgettem én is a fészket, szépre, otthonosra, de mindig, amikor a tűz ideje következett volna, gyorsan-gyorsan eltapostam a szikrákat, vagy loccsantottam rá egy kis vizet. Növekedett így alattam a fahéjbozót, mert fészeknek már nem lehetett nevezni a hatalmas tákolmányt. Ültem a közepén, mint egy kis csapzott, rengetegszer nyakonöntött csuromvizes főnixmadár, aki inkább emlékeztettett már egy kopottas vizes tyúkra közvetlenül a forrázás előtt. Aztán megtörtént, aminek kellett. A hatalmas „fészek" borult magától, nem bírta már a sok ágat. Zuttyant egyet a fáról és a tetejébe odatottyant az erőtlenül csipogó bambán néző kopasztott tyúk.

Körülnézett. Sok hasonló bambán kukkoló baromfi volt körülötte. Feltápászkodott hát és megtette első csámpás lépését a főnixmadárrá váláshoz. Egyedül, önállóan.

Modern felfogásban a főnixmadár az újjászületés, megújulás, megerősödés jelképe. Elpusztíthatatlan. Még a sebei is önmaguktól begyógyulnak. Nem sokban különbözik egy tyúktól. Szárnya van, csőre és két lába. De sosem pislog bambán a világba és nem fél a tűztől....ha kell, feléget mindent...Én hiszem, hogy minden csapzott tyúkból válhat Főnix.    

( Akinek nem sikerül, legalább tetováltassa a tomporára :D).